KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

A Gilgel Gibe-III Vízerőmű építésének története

A világ legnagyobb hengertömített-beton duzzasztógátja a Mapei termékeivel készült

Az etióp fővárostól, Addisz-Abebától délnyugatra, az Omo folyón létesült Afrika legnagyobb villamos erőműve, a Gilgel Gibe-III, amelynek völgyzárógátja egy hatalmas, 250 méter magas és 630 méter hosszú betonszerkezet.

A 2016-ban átadott védművet a Webuild Csoport építette. Akárcsak a Gibe-I, a Gibe-II és a Nagy Etióp Reneszánsz-gát (lásd a Realtà Mapei International 75. számában), ez a duzzasztómű is azt a nem titkolt célt szolgálja, hogy az Afrika víztornyának is nevezett ország az Etióp-magasföldön eredő folyók – köztük a Kék-Nílus – esése által biztosított vízenergia-potenciált kihasználva néhány év alatt a kontinens legnagyobb energia-exportőrévé válhasson. A másfél milliárd dollárból felépült Gilgel Gibe-III-tól nem várnak kevesebbet, mint hogy megduplázza Etiópia villamosenergia-termelési kapacitását és növekedő pályára állítsa az ország gazdaságát.

Íme néhány adat a projekt volumenének érzékeltetésére: A völgyzárógát anyagába 6,2 millió köbméter betont dolgoztak be – ennyiből 2,5 gízai nagy piramist lehetett volna emelni; a felszerelt tíz Francis-turbina összteljesítménye pedig eléri az 1870 megawattot – azaz négy paksi atomerőművi reaktorblokk kapacitását. A hengertömörített betonból készült gátfal a legmagasabb ilyen jellegű szerkezet a világon.

A gáttest közepére egy bukógát került, hatalmas, hétágú osztóművel és energiatörő elemekkel. A kivitelezők a gáttest középső részébe a tározó vízszintjének szabályozására két átereszt is beépítettek, amelyek méretét a periodikusan visszatérő „csúcsárvizek” az előzetes környezeti és társadalmi hatásvizsgálatban megjelölt szintjéhez igazították. A víz két 11 méter széles és több mint 1 kilométer hosszú beömlőcsatornán jut el a turbinalapátokig. A 10 Francis-turbinát befogadó gépház a folyó bal partján kapott helyet.

A Mapei szerepvállalása: betonadalékszerek és vízszigetelő anyagok

A Mapei betonadalékszerei a Gilgel Gibe-III vízerőmű gáttestébe és bukógátjába, illetve a gát tározóoldali védművébe is beépítésre kerültek, míg vízszigetelő anyagainkat a függőleges mozgási hézagok tömítésére használták a kivitelezők.

A Mapei a következő termékeket biztosította a völgyzárógát és az árapasztó műtárgy szerkezetének építéséhez:

  • A MAPETARD CBS1 kötéskésleltető hatású képlékeny adalékszer hosszú ideig biztosította a hengertömörített beton bedolgozhatóságát, így a bedolgozás hatalmas volumene ellenére sem keletkezhettek munkahézagok.
  • A bukógát friss betonja a DYNAMON SR3 és a DYNAMON EW szuperfolyósító szer, valamint a MAPEPLAST SF mikroszilika-bázisú, por alakú adalék alkalmazásával a hőség ellenére is bedolgozható maradt, miközben a megszilárdult szerkezet mechanikai teljesítménye javult, így hosszabb távon várhatóan kevésbé roncsolja majd az erózió és a kavitáció. A speciális műszaki követelményeknek (kopásállóság, konzisztencia, kötés–szilárdulás) megfelelő keverék összetételét a Mapei K+F laboratóriumában előzetesen pontosan meghatározták.
  • A kiszolgáló létesítmények (gépház, terelőpillérek) szokás szerint vibrálással tömörített betonból készültek, amelyhez a kivitelezők DYNAMON SR3 és MAPEFLUID N280 folyósítószert kevertek.

Vízszigetelési megoldások

A megrendelő a duzzasztógát lábának belső oldali vízszigetelését is előírta, hogy minél ellenállóbbá tegye a műtárgyat a víz alatti felületére ható oldalnyomásnak. A kivitelezők a PURTOP 1000 nevű, szórással felhordható poliurea bevonatszigetelés alkalmazásával oldották meg a feladatot. A termék az előzetes nyomás- és szúrásállósági vizsgálatok szerint 25 bar hidraulikus nyomásnak is ellenáll, és a legszélsőségesebb időjárási körülmények között is áthatolhatatlan védelmet biztosít. Emellett a szakemberek az alaplemez különféle kikeményedési fázisaiban és eltérő hőmérsékleti értékek mellett is tesztelték a vízszigetelő anyag tapadóképességét, hogy a még nedves hengertömörített betonon is biztosan megtapadó terméket válasszanak. A vizsgálatra a terepi állapotokat szimuláló laboratóriumi körülmények között került sor.

Az alapozást a BIBLOCK két komponensű diszperziós epoxi párazáró szerrel és a TRIBLOCK P háromkomponensű epoxi-cement bázisú alapozószerrel végezték.

A mozgási hézagoknál ADESILEX PG4 epoxigyanta bázisú ragasztóval rögzített MAPEBAND FLEX ROLL rugalmas TPE hajlaterősítő szalaggal biztosították a vízszigetelés folytonosságát.

 

ADATOK

Referencia: Gilgel Gibe-III vízerőmű

Helyszín: Omo folyó (Etiópia)

Kivitelezés időszaka: 2006–2016

A Mapei termékekkel végzett kivitelezés időszaka: 2011–2015

Mapei termékekkel végzett munkálatok: betonkészítés, vízszigetelés

Tulajdonos: Etióp Villamos Művek

Építész: Studio Pietrangeli

Generál-kivitelező: Webuild Csoport

Mapei kapcsolattartók: Pasquale Zaffaroni és Roberto Saccone, Mapei SpA (Olaszország)

Felhasznált Mapei termékek:

Betonkészítés: Mapetard CBS1, Dynamon SR3, Mapeplast SF, Dynamon EW, Mapefluid N280

Vízszigetelés: Triblock P, Biblock, Purtop 1000, Mapeband Flex Roll, Adesilex PG4

Ha szakemberként, tervezőként elvárás, hogy frissen tartsa a tudását, hogy mindig a legjobbat nyújtsa a megrendelőnek, vagy ismerni szeretné az újdonságokat, szakmai tanácsokat, akkor iratkozzon fel a Mapei heti hírlevelére, hogy rendszeresen információkkal, újdonságokkal, tanácsokkal gazdagodjon!


Létrehozás időpontja: 2021-05-05 09:17:02
Utolsó módosítás időpontja: 2021-05-05 09:17:02
Cimkék: gilgel, gibe, vízerőmű, építés, mapei; Beküldő: Nagy Ibolya
Megtekintések száma: 8484; Információ: Támogatott tartalom
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=46478