KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

Üvegkapu – Átláthatóbb felelősségi viszonyok?

Az építőiparban 2022. januárjától tervezik bevezetni az Építőipari Monitoring - és Adatszolgáltató Rendszert, rövidebb nevén az Üvegkapu rendszert. Az Üvegkapu rendszert bevezető jogszabályi háttér a 2021. évi LXIII. törvény; 510/2021. (IX.3.) Korm. Rendelet. A bevezetés tervezett hatálybalépése 2022.01.01. napja.

Álláspontom szerint az Üvegkapu Rendszernek nem csak a jogszerűtlen foglalkoztatás visszaszorítása szempontjából, hanem a felelősségi viszonyok átláthatósága, bizonyíthatósága szempontjából is, komoly jelentősége lehet.

Az Üvegkapu használata alapvetően a nagyberuházásokra korlátozódik, melyek a közbeszerzésekről szóló törvény hatálya alá tartoznak és a 700 000 000 millió forintot eléri vagy meghaladja a becsült érték.

Kötelező felelősségbiztosítás és a Közbeszerzés viszonya:

A 322/2015. (X. 30.) Korm. rendelet szabályozza az építési beruházások, valamint az építési beruházásokhoz kapcsolódó tervezői és mérnöki szolgáltatások közbeszerzésének részleteit.

A Kormányrendelet, mind a tervezési szakban, mind azt követően, kötelező jelleggel írja elő a felelősségbiztosítási szerződés megkötését és fenntartását, illetve a meglévő felelősségbiztosítás kiterjesztését a közbeszerzési eljárás keretében elnyert beruházásra.

Tervezés és mérnöki szolgáltatás:

11. § *  Tervezési és mérnöki szolgáltatás megrendelése esetén az ajánlattevő köteles legkésőbb a szerződéskötés időpontjára - feltételes közbeszerzés esetén a szerződés hatálybalépését követően a szerződésben meghatározott időpontig - felelősségbiztosítási szerződést kötni vagy meglévő felelősségbiztosítását kiterjeszteni az ajánlatkérő által az eljárást megindító felhívásban vagy a közbeszerzési dokumentumokban előírt mértékű és terjedelmű felelősségbiztosításra.

Az építési beruházás ajánlattevője:

26. § *  Építési beruházás esetén az ajánlattevő köteles legkésőbb a szerződéskötés időpontjára - feltételes közbeszerzés esetén a szerződés hatálybalépését követően a szerződésben meghatározott időpontig - felelősségbiztosítási szerződést kötni vagy meglévő felelősségbiztosítását kiterjeszteni az ajánlatkérő által az eljárást megindító felhívásban vagy a közbeszerzési dokumentumokban előírt mértékű és terjedelmű felelősségbiztosításra.

Összefoglalva tehát, ebben, a közbeszerzéssel és az Üvegkapu rendelettel érintett körben, minden esetben felelősségbiztosítással biztosított beruházással találkozunk.

Ha levetítjük a fentebb röviden bemutatott jogszabályokat, a szerződéses jog szintjére, láthatjuk, hogy az Üvegkapu rendszernek a felelősségbiztosítási kárrendezésre is kihatása lehet.

Általánosságban elmondható, hogy a felelősségbiztosításokban a biztosítási esemény olyan, másnak okozott kár miatti kártérítési kötelezettség, amelyet a magyar jog szerint a szerződés biztosítottjának kell teljesítenie, és amelynek a teljesítése alól a biztosítottat a biztosító a feltételben és a külön feltételekben meghatározottak szerint mentesíti.

Hol lehet jelentősége az Üvegkapu rendszernek a felelősségi kárrendezésben?

Kárrendezés esetén kiemelt jelentősége van a biztosított adatszolgáltatásának. A kár rendezéséhez szükséges adatokat általában haladéktalanul, illetve legkésőbb 30 napon belül be kell jelenteni a tudomás szerzéstől. A biztosító társaságok, a bekövetkezett kár kapcsán gyakran dokumentumokat, nyilatkozatokat kérnek be a biztosítottól.

Az Üvegkapu jelentősége itt mutatkozhat meg. Egy nagyberuházás során, főként egy káresemény következményeként kialakult helyzetben, gyakran tapasztalható az események nehéz rekonstruálása. Ki volt a helyszínen? Mikor? Ki és mit láthatott? Ki mit tett az adott időpontban?

Mindezeken felül, a dokumentáció nem csak egy lehetőség, hanem kötelezettség. A biztosított köteles a kárügy rendezéséhez a szükséges információkat rendelkezésre bocsátani, a biztosítót segíteni az okozott kár összegének a megállapításában, a kár rendezésében, illetve a jogalap nélküli kárigények elhárításában.

A nagyberuházások sajátja, hogy egy felelősségi káresemény kapcsán, akár több szakterület is érintett lehet, tervező, felelős műszaki vezető, kivitelező. A káresemény lezárása pedig történhet felelősség megosztással. Ennek tisztázása is sokkal egyszerűbb, ha nyilvánvalóan dokumentált, ki és mikor járt az adott építési beruházás területén.

Összefoglalásként elmondható, hogy mivel a biztosított köteles lehetővé tenni, hogy a kár okát, bekövetkezésének körülményeit, mértékét, a biztosítottat terhelő kártérítés terjedelmét a biztosító szakértője megvizsgálja, lesznek olyan esetek, amikor az Üvegkapu rendszert is segítségül fogják hívni.

Magyar Építész Kamara Felelősségbiztosítási konstrukció: https://mek.hu/index.php?link=biztositas

 

Dr. Püski András LL.M

Biztosítási szakjogász

Akademischer Versicherungsmakler (WU)


Létrehozás időpontja: 2021-12-02 16:30:39
Utolsó módosítás időpontja: 2021-12-02 16:33:22
Cimkék: üvegkapu, felelősség, adat,; Beküldő: Kovács Zsófia
Megtekintések száma: 6080
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=46808